گالری عکس امور موکلین قبول کلیه دعاوی حقوقی مشاوره تلفنی پیام های کاربران سوالات حقوقی کاربران صفحه اصلی

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/lawyershahba/lawyershahbaz.com/templates/vanda-1/Main.php on line 107
حدود اعتبار قراردادها در برابر بخشنامه های ارزی بانک مرکزی
تاریخ انتشار : 14-08-1398

حدود اعتبار قراردادها در برابر بخشنامه های ارزی بانک مرکزی

«چنانچه شخصی در اعتبارات اسنادی پذیرفته باشد که تفاوت نرخ ناشی از نوسانات ارزی از تاریخ آخرین سررسید اعتبار تا سررسید پرداخت براساس تعرفه بانک را پرداخت کند این قرارداد به جهت مخالفت با مقررات حاکم بر اعتبارات اسنادی از جمله مقررات متحدالشکل ۵٠٠ucp و ucp۶۰۰ و بخشنامه های بانک مرکزی حاکم بر معاملات ارزی و گشایش اعتبارات اسنادی، باطل است و چنانچه وجهی به بانک پرداخت شده باشد ایفای ناروا است و می توان آن را مسترد نمود .»

دادنامه: ۹۳۰۹۹۷۰۲۲۱۸۰۰۶۵۳ مورخ: ۱۳۹۳/۵/۲۶ شعبه ۴۷ دادگاه عمومی تهران که در شعبه ۱۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شده است.

نکته:

۱- بانکها در تامین ارز موضوع اعتبارات اسنادی از منابع ارزی بانک مرکزی استفاده مینمایند و ملاک زمان تصفیه ارز قیمت زمان استقراض یا خرید ارز از بانک مرکزی است. بانک عامل به بانک مرکزی مابه التفاوت ارز پرداخت نمی کند.
۲- بانک عامل بر اساس مقررات ارزی مکلف است همزمان با گشایش اعتبارات اسنادی با مشتری ، برای بازپرداخت بهای ارز با او قرارداد جعاله تنظیم نماید. بدینوسیله تعهد ارزی مشتری به تعهد ریالی ، تبدیل تعهد میگردد. با تبدیل تعهد ، تضمینات دین سابق به دین لاحق تعلق نمیگیرد ، بلکه تضمینات سابق ساقط میشوند.
۳-با توجه به انچه که در رای دادگاه امده اخذ هرگونه تضمین اضافه یا مطالبه مابه التفاوت ارزی خلاف قانون و محکوم به بطلان است. بر